Zaustavljanje dezertifikacije tj. zaustavljanje procesa širenja pustinja uzrokovanog promjenama u globalnom okolišu predstavlja golem izazovu u upravljanju sa prirodnim resursima. Situaciju dosta zorno opisuje primjer iz Kine koja je uložila više od 100 milijardi USD. Na žalost, ignoriranje osnovnih prirodnih procesa odigralo je značajnu ulogu u ovom slučaju. Iz tog razloga potrebno je holstički pristupiti upravljanju okoliša jer se u greške u najboljem slučaju skupo plate, a nekada su i ne popravljive.
Što se dogodilo u Kini sa procesom borbe protiv dezertifikacije pogledajte u nastavku.
Izrazit napor i resursi uloženi su u Kini kako bi se zaustavio proces dezertifikacije. U proteklom desetljeću od 2000 do 2010 godine potrošeno je više od 100 milijardi USD kako bi se podignule nove plantaže stabala. Na taj način podigla se pokrovnost stablima za 434 000 km² što je površina veća od zbrojene površine Njemačke, Belgije, Nizozemske i Luksemburga! Međutim, gledajući sekundarne funkcije plantaže nikako ne mogu nadomjestiti prirodne šume koje su riznica bioraznolikosti određenog područja.
U istraživanjima je ustanovljena i smanjena proizvodna sposobnost tih plantaža u odnosu na prirodne šume, a zbog razgaljenog sklopa pojavljuju se i problemi sa erozijom tla što također ima izrazito negativan kumulativni utjecaj na rast i razvoj posađenih stabala.
Izvor:
Antje Ahrends, Peter M. Hollingsworth, Philip Beckschäfer, Huafang Chen, Robert J. Zomer, Lubiao Zhang, Mingcheng Wang, Jianchu Xu. China’s fight to halt tree cover loss. Proceedings of the Royal Society B: Biological Sciences, 2017; 284 (1854): 20162559 DOI: 10.1098/rspb.2016.2559 (LINK; http://dx.doi.org/10.1098/rspb.2016.2559)